Szlaki turystyczne w Sopocie

0
536
szlaki spacerowe
szlaki spacerowe

W Sopocie istnieje ponad 22 km szlaków turystyki pieszej, które w 2010 roku zostały oznakowane drogowskazami i tabliczkami nazewniczymi. Ustawiono je w 13 miejscach; najczęściej znajdziemy je na początkach szlaków, czy też na skrzyżowaniach z innymi trasami. Znajdują się w Kamiennym Potoku, Sopocie i na Drodze Nadleśniczych. Oznaczono nimi również wyjątkowe miejsca, przez które przechodzą, miedzy innymi przez Łysą Górę, Dolinę Świemirowską, Wielką i Małą Gwiazdę, czy Zajęcze Wzgórza.

Pierwsze trasy spacerowe powstały za czasów pionierskich czasów uzdrowiska i było ich 5, z których korzystali głównie kuracjusze odwiedzający Sopot. Aktualnie PTTK wróciło do pomysłu tych szlaków i stworzono 6 sopockich tras spacerowych.

Szlak wiewiórek – oznakowany kolorem białym – 4km szlak w całości prowadzący przez las, rozpoczynający się w pobliżu sanatorium „Leśnik”, następnie prowadzi do Wielkiej Gwiazdy – gdzie w XIX do 1945 roku była restauracja pod tą nazwą. Następnie przechodząc w tereny doliny, odnajdziemy szlak, który prowadzi na grzbiet wzniesienia – Glinną Górę, z którego podziwiać można panoramę Sopotu i Zatoki Gdańskiej.

Z tego miejsca widać już Stadion Lekkoatletyczny, docelowy punkt szlaku. Zanim jednak ten punkt osiągniemy, na trasie szlaku napotkamy rezerwat „Starodrzew Zajęczego Wzgórza”, gdzie zobaczyć można około 90 gatunków roślin, z czego 4 są chronione – bluszcz pospolity, jarząb szwedzki, konwalia majowa i marzanka wonna. Atrakcjami szlaku wiewiórek są również drzewa olbrzymy, często zrośnięte dwoma pniami – m.in. dąb szypułkowy, buk pospolity czy sosny. Ze względu na to, że trasa przebiega w całości przez las i nie należy do najdłuższych jest odpowiednia i bezpieczna do spacerów z dziećmi.

Sanatorium Leśnik – Wielka Gwiazda – Stara Droga Kacka – Mała Gwiazda – Glinna Góra (Sępie Wzgórze) – rezerwat Starodrzew Zajęczego Wzgórza – Stadion Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego (ul. Wybickiego)

Szlak Saren – kolor niebieski – szlak osiąga 4 km i rozpoczyna się w miejscu gdzie ul. Żeromskiego graniczy z lasem. Pierwszą atrakcją szlaku jest Diabelski Kamień – upamiętniający Otto Gerike’a – prekursora wytaczania i znakowania szlaków turystycznych. Następnie podziwiając okazałe 100 letnie drzewa Wilczym Parowem wspinamy się na Małą Gwiazdę, by potem Doliną Świemirowską dotrzeć do Dębu Esperantystów – upamiętniającego Światowy Dzień gdańskich Esparantystów z 1927 roku. Potem już wzdłuż ogródków działkowych ul. Smolną zmierzamy ku Al. Niepodległości, gdzie szlak się kończy.

Osiedle Mickiewicza (ul. Żeromskiego) – Mała Gwiazda – Dolina Świemirowska – Dąb Esperantystów – Świemirowo (ul. Smolna)

Szlak Mew – kolor zielony – Długi na 5km szlak turystyczny biegnie jako jedyny wzdłuż sopockiej plaży. Szlak rozpoczyna się w Kamiennym Potoku i początkowo prowadzi przez wąwóz potoku Swelinia,  gdzie w okresie międzywojennym przebiegała granica między Wolnym Miastem Gdańskiem a Polską. Następnie oddzieleni od plaży niską wydmą docieramy do Koliby – szałasu góralskiego. Po wędrówce przez Park Północny ulicami powstańców Warszawskich i Haffnera docieramy do skansenu Grodzisko. Później trasa prowadzi nas wśród architektonicznych perełek i atrakcji Sopotu znajdujących się na Placu Zdrojowym, w Parku Południowym. Gdy miniemy przystań rybacką, docieramy do Zdroju Św. Wojciecha gdzie szlak kończy swe tory. Szlak mew jest na tyle atrakcyjny,  że nie prowadzi tylko przez las i pozwala na dowolność wyboru atrakcji, które chcemy zobaczyć, lub też na wprowadzenie dodatkowych punktów wartych obejrzenia.

Kamienny Potok (Aleja Niepodległości) – wąwóz potoku Swelinia – Park Północny – ul. Powstańców Warszawy – ul. Haffnera – grodzisko – ul. Wosia Budzysza – ul. Powstańców Warszawy – Plac Zdrojowy – ul. Parkowa – ul. Poniatowskiego – Al. Wojska Polskiego – Zdrój Świętego Wojciecha

Szlak dzików – oznaczony kolorem czarnym – 5,7 km długości polecany na wyprawę ze starszymi dziećmi, które zniosą już trudy wspinaczki, bo ścieżki często prowadzą stromymi wejściami. Szlak łączy dwa sopockie osiedla. Zaczyna się na osiedlu Przylesie, w Dolinie Gołębiewskiej  i prowadzi wśród okazałych sosen, lasów bukowych, głazów narzutowych Doliną Kamiennego Potoku do osiedla Brodwino.

Przylesie (ul. 23 Marca) – Dolina Gołębiewska – Wielka Gwiazda – Długa Dolina – Dolina Kamiennego Potoku – Brodwino (centrum handlowe)

Szlak zajęcy – kolor czerwony – 9,5 km trasa rozpoczynająca się na osiedlu Brodwino. Jest to najdłuższy szlak spacerowy w Sopocie. W przeważającej części prowadzi przez Trójmiejski Park Krajobrazowy. Długą Doliną docieramy do drogi na tyłach zabudowy Gręzowa, by dalej Drogą Nadleśniczych dotrzeć do granicy Sopotu i Gdańska.

Brodwino (centrum handlowe) – Długa Dolina – Gręzowo – Droga Nadleśniczych – Stawowie (Gdańsk, ul. Czyżewskiego)

Szlak lisów – kolor brązowy – 9,5 km trasy. Jest to szlak łączący punkty widokowe, z których roztaczają się wspaniałe widoki na Sopot i Zatokę Gdańską.

Kamienny Potok SKM – ul. Małopolska – kościół pw. Zesłania Ducha Świętego – Brodwino – Rysie Wzgórze – ul. Okrężna – Wzniesienie Strzeleckie – Wzgórze Olimpijskie – Łysa Góra – Mała Gwiazda – Glinna Góra (Sępie Wzgórze) – Dąb Esperantystów – Świemirowo (ul. Smolna)

szlaki turystyczne w Sopocie