Wakacyjne udogodnienia dla gości i mieszkańców – bezpłatne parkingi i tani transport

0
7310
eko parking sopot bezplatny wakacje lipiec sierpien w sezonie e1530606777207
eko parking sopot bezplatny wakacje lipiec sierpien w sezonie e1530606777207

Lato zbliża się pełną parą, dlatego trójmiejska metropolia, przygotowuje się na przyjazd turystów. Gdańsk, Gdynia i Sopot wychodząc na przeciw oczekiwaniom mieszkańców i gości umożliwią im darmowe lub obciążone bardzo symboliczną opłatą parkowanie przy najczęściej odwiedzanych miejscach.

Do ich dyspozycji będzie również tani transport. Bezpłatnie będzie można parkować np. przy Ergo Arenie, spod której dojedziemy meleksem na „Monciak” za jedyne 3 zł.

DARMOWY PARKING W SOPOCIE

W Gdańsku za pozostawienie auta na jednym z nadmorskich parkingów zapłacimy tylko 5 zł za cały dzień, natomiast w Gdyni zostanie jedynie odświeżone oznakowanie. W ubiegłym roku  miłą niespodzianką dla plażowiczów były bardzo tanie parkingi w Jelitkowie, Na Stogach i w Brzeźnie.

Sopot postawił z kolei na transport meleksami, który sprawdził się wyśmienicie. Powodzenie zeszłorocznych przedsięwzięć, sprawiło, że z małymi zmianami, zostaną one wykorzystane i w tym sezonie. Jeśli chodzi o coraz bardziej popularne meleksy, to idealnie wpisują się one w politykę miasta. Są elektryczne, więc nie zanieczyszczają środowiska i działają na takiej samej zasadzie jak rowery.

W tym roku,  będą one kursować w dwa weekendy czerwca (16-17 oraz 23-24) oraz codziennie od 30 czerwca do końca sierpnia.

Meleksami  dojedziemy  na sopocką plażę i do centrum miasta, a w odpowiedzi na oczekiwania zeszłorocznych użytkowników trasa została wydłużona. Klienci pojadą w okolice  plaży, a następnie do centrum Sopotu i z powrotem na parking przy ERGO ARENIE (trasa poprowadzi ulicami: Łokietka, Polna, Grunwaldzka, Chopina, Kościuszki i powrót do Ergo Areny ulicami Kościuszki i Łokietka).

Przystanki zlokalizowane będą:

  • przy Ergo Arenie
  • przy Ul. Polnej
  • przy Ul. Chopina
  • Plac Konstytucji 3 Maja (ul. Bohaterów Monte Cassino)

Meleksy kursować będą w godzinach od 10.00 do 20.00 z częstotliwością  co 20 minut. Bilet na jednorazowy przejazd to koszt zaledwie 3 zł. Dla dzieci do ukończenia szkoły podstawowej, na podstawie okazanej legitymacji szkolnej – przejazdy będą bezpłatne.

Gdzie zaparkować za darmo?

Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ parking przy Ergo Arenie będzie całkowicie bezpłatny i pomieści aż 700 samochodów.

W przypadku Gdańska, zasady parkowania pozostaną takie jak rok temu.  Miejsca parkingowe przy plażach – w Jelitkowie (ul. Błękitna i ul. Kapliczna), w Brzeźnie (ul. Czarny Dwór) i na Stogach (ul. Nowotna) od 1 lipca do końca sierpnia będą kosztowały tylko 5 zł za cały dzień – w godzinach od 9:00 do 17:00. Od godziny 17:00 do 9:00 następnego dnia, postój będzie bezpłatny.

Gdynia w tym sezonie nie planuje większych zmian. Przewidziane jest jedynie odświeżenie oznakowania w miejscach postojowych. W ubiegłym roku meleksy przewiozły w okresie wakacyjnym 6 tysięcy osób, a  z gdańskich parkingów skorzystało 50 tysięcy plażowiczów.

Szacuje się, że tego lata, liczby te znacznie wzrosną, a miejskie inicjatywy będą cieszyły się coraz większą popularnością.