Park Północny i Południowy

0
1456
park północny
park północny

Park Północny – idealne miejsce na spacer

Park Północny w Sopocie powstał w 1 połowie XIX wieku, rozciąga się w kierunku Gdyni, czyli znajduje się na północ od molo – stąd też wywodzi się jego nazwa. Później dzięki Towarzystwu Upiększania Sopotu przekształcony został w park nadmorski o powierzchni 25 ha. Główna aleja upamiętnia Franciszka Mamuszkę – Honorowego Obywatela Sopotu.

grzyek inhalacyjny w sopocie

W skład Parku wchodzi część starsza – okolice Grand Hotelu i część młodsza – podmiejski lasek. To właśnie ta część w 2009 roku została poddana renowacji. W parku znajduje się ponad 60 gatunków drzew i wiele chronionych roślin, dlatego też część funduszu rewitalizacyjnego poświęcono na odtworzenie ich niektórych gatunków. Przebudowano też całkowitą infrastrukturę  drogową, tworząc pierwszy park w Trójmieście z bezkolizyjnymi i oddzielnymi ścieżkami dla pieszych, rowerzystów i rolkarzy, aż do granicy z Gdynią.

rekreacja w sopocie

Przy współpracy z Wyższą Szkołą Sopocką stworzono dla dzieci specjalną interaktywną ścieżkę edukacyjną. Na słupkach umieszczono informacje o historii parku, roślinach które tu występują i zwierzętach, które park zamieszkują. Dodatkową atrakcją dla najmłodszych są gry zamieszczone na ścieżkach spacerowych – np. klasy. Na terenie Parku Północnego w okolicach Dworku Admirał znajduje się również plac rekreacyjny, gdzie dzieci i dorośli mogą aktywnie wypoczywać – mini boisko piłkarskie, kosz do gry w koszykówkę, 2 steppery, krążek obrotowy i ławeczka do ćwiczeń. Park Północny w kategorii turystyki aktywnej wygrał konkurs „Polska pięknieje. Siedem cudów funduszy europejskich.”

ścieżki rowerowe sopot

Po przeciwnej stronie Placu Zdrojowego zlokalizowany jest Park Południowy, który również dzięki unijnej dotacji został poddany rewitalizacji. Po katastrofie prezydenckiego samolotu, na upamiętnienie Pary Prezydenckiej otrzymał nazwę im. Lecha i Marii Kaczyńskich. Park Południowy obejmuje tereny ulic: Kordeckiego, Grunwaldzka, pl. Zdrojowy i Wojska Polskiego. Mieści się w sąsiedztwie Wojewódzkiego Zespołu Reumatologicznego, Domu Zdrojowego, miejskiej plaży i sopockiego mola.

park w sopocie

W przeciwieństwie do Parku Północnego władze miasta dążyły, by Park Południowy swoim ukształtowaniem przypominał park, który istniał tu w 1924 roku. Spacerować więc można tu wśród alejek, przepięknych klombów kwiatowych, odpocząć na wygodnych ławkach, czy wdychać lecznicze opary solanki leczniczej z odnowionych grzybków inhalacyjnych. W Parku znajdują się również fontanny, replika barometru i plac zabaw dla dzieci.

park im. L. i M. Kaczyńskich