szlaki spacerowe
szlaki spacerowe

gdzie w sopocie na spacer
W Sopocie istnieje ponad 22 km szlaków turystyki pieszej, które w 2010 roku zostały oznakowane drogowskazami i tabliczkami nazewniczymi. Ustawiono je w 13 miejscach, przede wszystkim znajdziemy je na początkach szlaków, czy też na skrzyżowaniach z innymi trasami. Znajdują się w Kamiennym Potoku, Sopocie i na Drodze Nadleśniczych. Oznaczono nimi również wyjątkowe miejsca, przez które przechodzą, miedzy innymi Łysą Górę, Dolinę Świemirowską, Wielką i Małą Gwiazdę, czy Zajęcze Wzgórza.

Pierwsze trasy spacerowe powstały za czasów pierwszego uzdrowiska i było ich 5, z których korzystali głównie kuracjusze odwiedzający Sopot. Aktualnie PTTK wróciło do pomysłu tych szlaków i stworzono 6 sopockich tras spacerowych.

Szlak wiewiórek – oznakowany kolorem białym – 4km szlak w całości prowadzący przez las, rozpoczynający się w pobliżu sanatorium “Leśnik”, następnie prowadzi do Wielkiej Gwiazdy – gdzie w XIX do 1945 roku była restauracja, pod tą nazwą. Następnie szlak  przechodząc w tereny doliny prowadzi na grzbiet wzniesienie – Glinną Górę, z którego podziwiać można panoramę Sopotu i Zatoki Gdańskiej. Z tego miejsca widać już Stadion Lekkoatletyczny, docelowy punkt szlaku. Jednak zanim ten punkt osiągniemy, na trasie szlaku znajduję się rezerwat “Starodrzew Zajęczego Wzgórza”, gdzie zobaczyć można około 90 gatunków roślin w tym 4 chronionych – bluszcz pospolity, jarząb szwedzki, konwalia majowa i marzanka wonna. Atrakcjami szlaku wiewiórek są również drzewa olbrzymy, często zrośnięte dwoma pniami – m.in. dąb szypułkowy, buk pospolity czy też zrośnięte pniami dąb i sosna. Ze względu, że trasa przebiega w całości przez las i nie należy do najdłuższych jest odpowiednia i bezpieczna do spacerów z dziećmi.

Sanatorium Leśnik – Wielka Gwiazda – Stara Droga Kacka – Mała Gwiazda – Glinna Góra (Sępie Wzgórze) – rezerwat Starodrzew Zajęczego Wzgórza – Stadion Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego (ul. Wybickiego)

Szlak Saren – kolor niebieski – szlak osiąga 4 km i rozpoczyna się w miejscu gdzie ul. Żeromskiego graniczy z lasem. Pierwszą atrakcją szlaku jest Diabelski Kamień – upamiętniający Otto Gerike’a – prekursora wytaczania i znakowania szlaków turystycznych. Następnie podziwiając okazałe 100 letnie drzewa Wilczym Parowem wspinamy się na Małą Gwiazdę, by potem Doliną Świemirowską dotrzeć do Dębu Esperantystów – upamiętniającego Światowy Dzień Esparantystów w Gdańsku w 1927 roku. Potem już wzdłuż ogródków działkowych ul. Smolną zmierzamy ku Al. Niepodległości, gdzie szlak się kończy.

Osiedle Mickiewicza (ul. Żeromskiego) – Mała Gwiazda – Dolina Świemirowska – Dąb Esperantystów – Świemirowo (ul. Smolna)

Szlak Mew – kolor zielony – długość 5 km. Jedyny szlak turystyczny wzdłuż sopockiej plaży. Szlak rozpoczyna się w Kamiennym Potoku i początkowo prowadzi przez wąwóz potoku Swelinia – gdzie w okresie międzywojennym przebiegała granica między Wolnym Miastem Gdańskiem a Polską. Następnie oddzieleni od plaży niską wydmą docieramy do Koliby – szałasu góralskiego. Po wędrówce przez Park Północny ulicami powstańców Warszawskich i Haffnera docieramy do skansenu – Grodzisko. Później trasa prowadzi nas wśród architektonicznych perełek i atrakcji Sopotu znajdujących się na Placu Zdrojowym, w Parku Południowym i ulicach leżących na szlaku. Gdy miniemy juz przystań rybacką, docieramy do Zdroju Św. Wojciecha gdzie szlak kończy swe tory. Szlak mew jest na tyle atrakcyjny,  że nie prowadzi tylko przez las i pozwala na dowolność wyboru atrakcji, które chcemy zobaczyć czy też na wprowadzenie dodatkowych punktów wartych obejrzenia.

Kamienny Potok (Aleja Niepodległości) – wąwóz potoku Swelinia – Park Północny – ul. Powstańców Warszawy – ul. Haffnera – grodzisko – ul. Wosia Budzysza – ul. Powstańców Warszawy – Plac Zdrojowy – ul. Parkowa – ul. Poniatowskiego – Al. Wojska Polskiego – Zdrój Świętego Wojciecha

Szlak dzików – oznaczony kolorem czarnym – 5,7 km długości polecany na wyprawę ze starszymi dziećmi, które zniosą już trudy wspinaczki, ścieżki często prowadzą stromymi wejściami. Szlak łączy dwa sopockie osiedla. Zaczyna się na osiedlu Przylesie, w Dolinie Gołębiewskiej  i prowadzi wśród okazałych sosen, lasów bukowych, głazów narzutowych Doliną Kamiennego Potoku do osiedla Brodwino.

Przylesie (ul. 23 Marca) – Dolina Gołębiewska – Wielka Gwiazda – Długa Dolina – Dolina Kamiennego Potoku – Brodwino (centrum handlowe)

Szlak zajęcy – kolor czerwony – 9,5 km trasa rozpoczynająca się na osiedlu Brodwino. Jest to najdłuższy szlak spacerowy w Sopocie. W przeważającej części prowadzi przez Trójmiejski Park Krajobrazowy. Długą Doliną docieramy do drogi na tyłach zabudowy Gręzowa, by dalej Drogą Nadleśniczych dotrzeć do granicy Sopotu i Gdańska.

Brodwino (centrum handlowe) – Długa Dolina – Gręzowo – Droga Nadleśniczych – Stawowie (Gdańsk, ul. Czyżewskiego)

Szlak lisów – kolor brązowy – 9,5 km trasy. Jest to szlak łączący punkty widokowe, z których roztaczają się wspaniałe widoki na Sopot i Zatokę Gdańską.

Kamienny Potok SKM – ul. Małopolska – kościół pw. Zesłania Ducha Świętego – Brodwino – Rysie Wzgórze – ul. Okrężna – Wzniesienie Strzeleckie – Wzgórze Olimpijskie – Łysa Góra – Mała Gwiazda – Glinna Góra (Sępie Wzgórze) – Dąb Esperantystów – Świemirowo (ul. Smolna)

szlaki turystyczne w Sopocie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here