Fotowoltaika – generuj swój własny prąd!

0
585
Bat materialy budowlane Fotowoltaika 1

Jesteś właścicielem domu? Dbasz o środowisko naturalne? Szukasz sposobu na zmniejszenie opłat za energie elektryczną? Rozwiązaniem może być fotowoltaika – nowoczesna technologia, umożliwiająca przetwarzanie promieni słonecznych na energię elektryczną.

FOTOWOLTAIKA – O CZYM MÓWIMY?

Mechanizm działania jest wbrew pozorom prosty – ogniwa fotowoltaiczne, z których składają się panele słoneczne zbudowane są z płytki z półprzewodnika posiadającej złącze P-N (positive – negative). W strukturze tej występuje pole elektryczne. W chwili, gdy na ogniwo padają promienie słoneczne, powstaje para nośników o przeciwnych ładunkach elektrycznych, elektron – dziura, które zostają następnie rozdzielone przez pole elektryczne. Rozdzielenie ładunków powoduje powstanie w ogniwie napięcia. Po podłączeniu obciążenia (urządzenia pobierającego energię) następuje przepływ prądu elektrycznego.

OPŁACALNOŚĆ – DLACZEGO WARTO W TO ZAINWESTOWAĆ?

Fotowoltaika wykorzystywana jest już w wielu miejscach na świecie – najbardziej popularna jest w Niemczech, ale od kilku lat, cieszy się również zainteresowaniem w naszym kraju. Przemawia za tym wiele korzyści z jej stosowania, m.in.:

– Brak negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne,
– Zmniejszenie opłat za prąd i ochrona przed wzrostem cen energii,
– Brak konieczności obsługi i konserwacji paneli,
– Gwarancja na 25 lat,
– Możliwość generowania zysku ze sprzedaży nadwyżek energii,
– Możliwość skorzystania z dotacji na inwestycję.

panele fotowoltaiczne gdańsk

FINANSOWANIE – SKĄD WZIĄĆ PIENIĄDZE?

Korzystanie z własnego, ekologicznego prądu wiąże się z jednorazową inwestycją – zakup oraz montaż paneli, jednak ze względu na wyżej wymienione korzyści- szczególnie w kwestii ochrony środowiska- wiele instytucji i organizacji umożliwia otrzymanie dofinansowania. Należą do nich:

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki – realizuje program PROSUMENT (kredyt preferencyjny z niskim oprocentowaniem połączony z dotacją 40% dla inwestorów indywidualnych);
Bank Ochrony Środowiska – umożliwia uzyskanie niskooprocentowanego kredytu współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Raty kredytu spłacane są zyskami z instalacji fotowoltaicznej. Kredyty  na panele słoneczne współfinansowane przez WFOŚiGW z podziałem na poszczególne województwa znajdują się na stronie Banku Ochrony Środowiska;
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej NFOŚiGW;
Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa – można uzyskać dotację w wysokości 75 % kosztów kwalifikowanych (nie więcej niż 3 mln zł), przeznaczoną na „wytwarzanie lub dystrybucję energii ze źródeł odnawialnych, w szczególności wiatru, wody, energii geotermalnej, słońca, biogazu albo biomasy”;
–  Wydziały Środowiska w poszczególnych gminach- prowadzą indywidualne projekty. Aby poznać szczegóły należy skontaktować się z odpowiednią jednostką samorządową w swoim regionie.

Możliwość korzystania z dotacji sprawia, że fotowoltaika staje się coraz bardziej dostępną metodą pozyskiwania energii, a zarazem sposobem na oszczędzanie, zarabianie i dbanie o środowisko naturalne.

fotovoltaika pomorskie

ZŁÓŻ WNIOSEK – KREDYT I DOPŁATA

SŁONECZNE DACHY BAT fotowaltaika

BAT Gdańsk

ul. Nowatorów 13, 80-298 Gdańsk
tel: 58 349 58 46, 58 349 55 60, 58 349 56 68
Fax: 58 340 55 40
E-mail: gdansk@bat.pl

BAT Sierakowice Centrala

ul Mirachowska 31, 83-340 Sierakowice
Tel: 58 684 73 36, 58 684 73 37, 58 684 73 38
Fax: 58 681 63 38
E-mail: sierakowice1@bat.pl

https://bat.pl/