Z powodu zanieczyszczenia powietrza, każdego roku w Polsce umiera ponad 44 tysiące Polaków. W ciągu ostatnich kilku lat o smogu mówi się coraz więcej, ponieważ problem dotyczy wielu miast. Coraz częściej zadajemy pytanie co robić kiedy za oknem widzimy „dymną mgłę”.
Otóż istnieje kilka sposobów na zminimalizowanie szkodliwych skutków smogu. Są to m.in.:
- Sprawdzanie jakości powietrza – warto zaglądać do komunikatów ostrzegawczych podawanych przez wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska.
- Oddychanie przez nos – jest to naturalny i skuteczny filtr powietrza.
- Używanie masek antysmogowych – maski dobrych firm, posiadające odpowiednie filtry, zatrzymują 99,9% szkodliwych substancji, chroni≤ąc nasz układ oddechowy i krwionośny,
- Odpowiednie nawodnienie – pijmy dużo wody. Dzięki temu część zanieczyszczeń przyklei się do mokrych ścian gardła i nie trafi do płuc.
- Pozostanie w domu – kiedy stężenie pyłów zawieszonych jest naprawdę wysokie, dzieci, osoby starsze i kobiety w ciąży powinny rozważyć pozostanie w domu lub ograniczyć wyjścia do minimum. Jeśli jest taka potrzeba warto zastosować się do punktu 3, czyli nałożyć maskę antysmogową,
- Wycieczki poza miasto – starajmy się jak najczęściej wyjeżdżać na spacery do lasu, oddychajmy świeżym powietrzem.
- Poruszanie się rowerem z dala od ruchliwych ulic – jeżdżąc rowerem unikajmy ruchliwych ulic. Wybierajmy ścieżki i trasy oddalone od ruchu samochodowego.
- Unikanie podróży w godzinach szczytu – jeśli jest to niemożliwe, zamykajmy okna w samochodzie, a wentylację ustawiajmy na obieg zamknięty.
- Zdrowa dieta – wybierajmy produkty bogate w substancje neutralizujące wolne rodniki. Pijmy soki warzywne, jedzmy jak najwięcej surowych produktów.
- Rzucenie palenia – aby nie pogarszać swojego zdrowia i nie psuć powietrza w najbliższym otoczeniu, najlepiej rzucić palenie. Jeśli nie wyobrażamy sobie tego- nie palmy przynajmniej w zamkniętych pomieszczeniach.