Koncentracja w sporcie – jak ją zwiększyć?

0
144
maski treningowe wydolnosciowe training mask 3
maski treningowe wydolnosciowe training mask 3

W wielu dyscyplinach sportowych koncentracja ma kluczowe znaczenie – sporty walki, tenis, piłka nożna – można by jeszcze długo wymieniać. Jest to bardzo ważny czynnik, który decyduje o efektach treningów, a także rezultatach, które osiągamy np. w zawodach.

Bardzo często słyszy się, że dany zawodnik przegrał, ponieważ zabrakło koncentracji w decydującym momencie. Niestety utrzymanie wysokiego poziomu koncentracji przez długi czas nie jest prostym zadaniem.

Okazuje się, że każdy z nas ma swój indywidualny poziom – czyli tzw. wewnętrzną baterię. Istnieją jednak sposoby aby tę baterie doładowywać i tym samym zwiększać swoje możliwości.

Wśród skutecznych sposobów na poprawę koncentracji wymienić można m.in.:

  • Unikanie monotonności treningu – urozmaicanie treningu to ważny element podniesienia jego efektywności,
  • Robienie przerw w treningu – krótkie przerwy pomogą nam oderwać się od monotonnego treningu. Wystarczy krótka rozmowa, ćwiczenia rozciągające, kilka podskoków. Podziała to jak orzeźwiający prysznic,
  • Ćwiczenia w specjalnej masce treningowej – jest to jeden z nowocześniejszych metod  na poprawę koncentracji. Dzięki treningowi imitującemu ćwiczenia w warunkach wysokogórskich i mniejszemu dostępowi do tlenu, nasz mózg pracuje intensywniej. Ponadto maski treningowe zwiększają naszą wydolność,zwiększają pojemność płuc, przyspieszają spalanie kalorii, zwiększają produkcję energii oraz anaerobowe progi.

Należy jednak pamiętać aby kupić maskę sprawdzonego producenta oraz zaczynać trening stopniowo, dostosowując  regulację maski ( ustawienie odpowiedniej „wysokości”) do swoich możliwości.

Połączenie tych wszystkich metod z pewnością urozmaici nasz trening i pozwoli osiągnąć cel jakim jest zwiększenie koncentracji oraz uzyskanie lepszych wyników w swojej dyscyplinie.