Szczyt klimatyczny COP24 W Katowicach

0
795
maski antysmogowe respro przeciwsmogowe do biegania na rower 1
maski antysmogowe respro przeciwsmogowe do biegania na rower 1

Na początku miesiąca w Katowicach rozpoczął się szczyt klimatyczny ONZ, który potrwa do 14 grudnia. Prezydenturę w imieniu Polski objął wiceminister środowiska Michał Kurtyka, ponieważ to właśnie nasz kraj  będzie przewodniczyć negocjacjom klimatycznym.

Najważniejsze rozmowy będą toczyły się w pierwszym tygodniu i będą dotyczyły zwiększenia skuteczności polityki klimatycznej. Przeprowadzone zostaną m.in.: nieformalne konsultacje ws. organizacji COP25 w państwie z grupy krajów latynowskich i karaibskich oraz COP26 w kraju z grupy państw zachodniej Europy.

Byli prezydenci szczytu naciskają aby do 2020 roku ogłosić długoterminową strategię wobec emisji gazów cieplarnianych. Konferencja w Katowicach potrwa do 14 grudnia. Podczas negocjacji ma zostać przyjęta mapa drogowa realizacji Porozumienia paryskiego, czyli pierwszej w pełni globalnej umowy na rzecz klimatu.

W 2015 roku we Francji, państwa uczestniczące podjęły zobowiązanie, że rozpoczną działania na rzecz zatrzymania globalnego ocieplenia na poziomie dwóch stopni Celsjusza – a w razie możliwości jedynie 1,5 stopnia Celsjusza – powyżej średniej temperatur sprzed rewolucji przemysłowej.

Porozumienie nie mówi jedynie o redukcji emisji CO2 jako jedynym sposobie przeciwdziałania zmianom klimatu. Nadmienia  również o pochłanianiu dwutlenku węgla i wykorzystaniu go np. do poprawy jakości gleb, lasów.

Podczas szczytu klimatycznego z pewnością zapadną ważne decyzje rzutujące na jakość i bezpieczeństwo życia każdego z nas. Warto mieć jednak na uwadze, że zmiany będą wdrażane stopniowo, a ich efekt zauważymy w ciągu najbliższych lat, a nie z dnia na dzień.

To co możemy zrobić już dziś – chociażby w związku z problemem smogu – to zabezpieczać się we własnym zakresie np. używając masek antysmogowych – szczególnie w okresie jesienno zimowym, w sezonie grzewczymJeśli mamy w domu kominek lub piec, bezwzględnie należy używać bezpiecznych materiałów do opału.

Zakazane jest używanie  m.in.:

  • zanieczyszczonych odpadów drewnianych, a w szczególności drewna impregnowanego i lakierowanego,
  • materacy,
  • mebli tapicerskich oraz poprodukcyjnych ścinków materiałów z włókien chemicznych,
  • sztucznej i naturalnej skóry,
  • pojemników i butelek z tworzyw sztucznych po napojach, farbach i lakierach, rozpuszczalnikach oraz środkach ochrony roślin i olejach silnikowych,
  • zużytych opon i innych odpadów z gumy,
  • różnych przedmiotów z tworzyw sztucznych, w tym z PCW,
  • opakowań z tworzyw sztucznych,
  • impregnowanej tektury.

Pamiętajmy, że zmiany zaczynają się od naszych codziennych nawyków.