Jak wybrać odpowiednią maskę antysmogową?

0
186
Maski antysmogowe do biegania przeciwpylowe respro (5)

Jesień i zima to czas kiedy jakość powietrza drastycznie spada.  Za kilka tygodni, ze względu na ogrzewanie domów słabej jakości opałem, będziemy mieli niestety sezon smogowy w pełni. Październik jest dobrym momentem żeby zastanowić się nad zakupem maski antysmogowej, ale zanim to zrobimy warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, żeby w pełni wykorzystać jej możliwości.

Jak wybrać maskę antysmogową?

Maski antysmogowe do biegania przeciwpylowe respro (5)

Na rynku istnieje obecnie bardzo szeroki wybór masek antysmogowych. Możemy je znaleźć nawet w popularnych hipermarketach. Czy jednak warto kupować maskę w sklepie spożywczym za rogiem? Niekoniecznie…
Jeśli chcemy żeby realnie chroniła nas ona przed zanieczyszczonym powietrzem, powinniśmy postawić na sprawdzoną markę i dystrybutora oraz produkt z odpowiednimi atestami.

Maski antysmogowe do biegania przeciwpylowe respro (3)

Ważne kwestie, na które musimy zwrócić uwagę przed zakupem to również: – Rodzaj filtra – najlepszej jakości maski filtrują 99,9% zanieczyszczeń. Możemy wybrać model z filtrem węglowym, który ochroni nas przed smogiem i zawartymi w nim pyłami, a także przed trującymi substancjami takimi jak benzopireny, siarki, tlenki azotu itp. Filtry z aktywnym węglem chronią też przed nieprzyjemnymi zapachami.

Jak dopasować maskę antysmogową do twarzy?

maski antysmogowe dla alergikow respro

Popularne są także filtry HEPA działające na tej samej zasadzie co filtry w odkurzaczach. Zatrzymują one w sobie niebezpieczne drobinki, wirusy, alergeny. Idealnym rozwiązaniem są filtry łączone – węglowe i Hepa, które chronią zarówno przed smogiem i substancjami chemicznymi.

maski antysmogowe na rower przeciwsmogowe respro

Dopasowanie maski do twarzy  – maska musi jak najszczelniej przylegać do twarzy, dlatego powinniśmy dokładnie wybrać rozmiar. Producenci zwykle oferują rozmiary S, M, L i XL. Możemy trafić też na rozmiary uniwersalne oraz specjalne – dla dzieci.

Maska antysmogowa na trening

Opór oddechowy – jest to istotne kiedy w masce chcemy uprawiać sport- np. biegać. Musimy pamiętać, że ze względu na gęstą i szczelną warstwę filtrującą, może nam się nieco ciężej oddychać. Warto mieć tego świadomość przed zakupem i zapytać sprzedawcę, która maska będzie miała najmniejszy opór powietrza.

maski antysmogowe na rower przeciwsmogowe respro (3)

Maska do biegania czy jazdy na rowerze powinna mieć też zawór wydechowy, który zmniejszy ilość wilgoci wewnątrz i ułatwi wydychanie powietrza. Przed zakupem warto również zasięgnąć opinii innych użytkowników, co może ułatwić nam wybór.