Sznurowadła – poznaj historię tego niezastąpionego wynalazku!

0
265
Sznurowadła Hickies sznurówki elastyczne bez wiązania 5

Sznurówki w butach to element naszej garderoby tak powszechny i zarazem niezbędny, że przestaliśmy zastanawiać się jak wiele im zawdzięczamy. Dzięki sznurowadłom buty nie spadają nam ze stóp, a ponadto w zależności od sposobu ich wiązania możemy dostosować obuwie, tak aby było wygodne w trakcie spaceru, pracy czy uprawiania sportu.

Sznurowadła Hickies sznurówki elastyczne bez wiązania 7Ważną kwestia są także walory estetyczne –  dobrze dobrane sznurówki to niewątpliwa ozdoba i modny detal. Nie każdy wie, że historia sznurówek sięga naszych przodków  z roku 2000 p.n.e.! Wtedy to w starożytnej Mezopotamii do wiązania skórzanych sandałów używano specjalnych rzemieni wykonanych z surowej skóry.

Sznurowadła Hickies sznurówki elastyczne bez wiązania 8Taki rodzaj sznurowadeł znali także starożytni Grecy i Etruskowie oraz Rzymianie. Z biegiem czasu moda na tego typu buty rozprzestrzeniła się w zachodniej Europie -.m.in. W Wielkiej Brytanii, gdzie sznurowane sandały dodatkowo zdobiono szlachetnymi kamieniami.

Sznurowadła Hickies sznurówki elastyczne bez wiązania 5Podobne rozwiązania były popularne w średniowieczu. W epoce elżbietańskiej szewcy również wytwarzali buty wiązane rzemieniami i bogato je zdobili. Sznurowadła w obecnej formie wynaleziono  nieco później – w 1790 roku. Dzięki rewolucji przemysłowej w Anglii ok. roku 1840, w butach pojawiły się metalowe dziurki, przez które przewlekano sznurówki.

Sznurowadła Hickies sznurówki elastyczne bez wiązania 6Od 1861 roku – podczas wojny secesyjnej – sznurowadła zaczęły być produkowane masowo w Nowej Anglii i USA.  Bardzo dużo takich fabryk znajdowało się zwłaszcza hrabstwach Massachutsetts i New Hampshire.

Co ciekawe, niektóre z tych firm działają po dziś dzień!

Sznurówki silikonowe

Obecnie wraz ze zmieniająca się modą, naciskiem na nowoczesny design, ale również funkcjonalność, zamiast tradycyjnych produktów powstają tzw.  sznurówki silikonowe. Jest to prawdziwa rewolucja w wiązaniu obuwia, ponieważ wystarczy je raz założyć i nie wymagają one ponownego wiązania oraz poprawiania.

Rozwiązanie takie jest wygodne dla wielu grup użytkowników – m.in. sportowców – np. biegaczy. Elastyczne sznurowadła sprawiają, że but idealnie dopasowuje się do stopy i jej ruchu. Silikonowe sznurówki warto też kupić dzieciom – dzięki sposobowi ich zakładania, nie musimy się obawiać, że maluch potknie się o rozwiązane sznurowadła. Z tego samego powodu, będą z nich zadowolone osoby starsze.

Oprócz funkcjonalności, sznurowadła elastyczne to modny element obuwia, dzięki któremu wyróżniamy się w tłumie. Kupimy je w różnych kolorach i z ciekawymi dodatkami np. kamieniami swarovskiego.  Jak widać pozornie niezastąpione rozwiązania, zawsze można ulepszyć. Osoby, chcące  się o tym przekonać, zachęcamy do zakupu nowych sznurowadeł silikonowych.