Miejsce podszyte pasją do wina

0
795
winnica nawrot mechelinki 6

Znawca i koneser wina – przekonuje, że tradycja winiarska nie jest Polakom obca i sam próbuje kontynuować jej dzieje. Na klifie, w niedużych Mechelinkach założył własną winnicę z restauracją, pensjonatem, salą weselną i prywatnym Muzeum Wina. To miejsce „z duszą”, którego każdy zakamarek przenika pasja do tego szlachetnego alkoholu. 

Wszystko zaczęło się od przypadkowo znalezionej informacji o cysterskich winnicach w Oksywiu. Ponad osiem wieków później wino znów zaczęło zapisywać się na kartach historii tego regionu dzięki prężnej działalności Winnicy Nawrot. We wrześniu odbywa się tu Festiwal Ryby i Wina, a przez cały rok jest otwarte muzeum poświęcone tradycji winiarskiej. W obiekcie można również napić się najlepszego w Polsce wina, urządzić przyjęcie i zatrzymać się na nocleg w jednym z 13 komfortowych pokoi.

Winne inspiracje

Wino stało się inspiracją i wyraźnym motywem przewodnim tego miejsca. Można się o tym przekonać już u wjazdu, gdzie dumnie stoją ogromne kufy na wino, pochodzące z poniemieckiej gorzelni Hch. Raetsch A.G oraz prasa winiarska z XIX w. Im głębiej zanurzyć się w przestrzeni winnicy, tym więcej ujawni się śladów tego szlachetnego trunku. Są w restauracyjnym barze zbudowanym z beczek na wino. Ulokowały się również w wielu miejscach sali ozdobionej butelkami i drewnianymi tabliczkami z nazwami najlepszych winiarni. Sąsiadują z motywami marynistycznymi, które przypominają o wyjątkowym położeniu Winnicy Nawrot na mechelińskim klifie. Szczególne wrażenie robi wśród nich 24 000-litrowe akwarium. Poza tym o rybackiej tradycji Mechelinek przypominają przedstawienia ryb śródlądowych i inne motywy związane z morzem i rybołówstwem.

Nieznana historia wina

Tropy związane z winem, pozostawione w różnych punktach winnicy, to tylko subtelna zapowiedź tego, co czeka w jedynym w Polsce, prywatnym Muzeum Wina. Jego nieduże, klimatyczne wnętrze z cegły imponuje bogatą i wartościową ekspozycją. Za podświetlonymi gablotami znajdują się stare mapy, dawne dokumenty, książki, obrazy, a nawet szyldy reklamowe przedwojennych zielonogórskich zakładów gorzelniczych. Cennym eksponatem jest również XIX-wieczna rzeźba Emila Edmunda Peynota przedstawiającą winiarza i winiarkę z Szampanii. Wszystkie kryją w sobie fascynującą, choć nieznaną historię, którą pomija się w podręcznikach. Nie pisze się w nich choćby o winnicach Paderewskiego w Kalifornii czy winiarni Warrena Winiarskiego SLWC. To z tej ostatniej pochodzi bodaj najważniejszy eksponat muzeum – jedna z 72 certyfikowanych butelek. Ciekawe, różnorodne zbiory sprawiają, że zwiedzanie tego miejsca już od pierwszych chwil zamienia się w fascynującą podróż przez epoki, które wino naznaczyło swoim smakiem i aromatem. Przewodnikiem po nich jest sam właściciel Krzysztof Nawrot – pasjonat wina, współautor publikacji o zielonogórskich winnicach. Wizycie może towarzyszyć również degustacja, która uatrakcyjni pobyt w gronie znajomych, imprezę firmową czy program wycieczki zorganizowanej.

Wino najlepsze w Polsce

Z pewnością nie będzie to czas stracony, bo, parafrazując słowa niemieckiego poety Wolfganga Goethego, życie jest za krótkie tylko na to, żeby pić kiepskie wino. To serwowane w Winnicy Nawrot nie ma sobie równych w całej Polsce i bez kompleksów konkuruje z winami europejskimi. Powstaje ze starannie wyselekcjonowanych szczepów winorośli uprawianych w zielonogórskich winnicach. Swoją wysoką jakością zdobywa uznanie na zagranicznych rynkach.

Wino z Zielonej Góry trafia do ceglanych piwnic Winnicy Nawrot, a stamtąd na stoły, aby zachwycić gości wybornym smakiem. Dodaje uroku romantycznym chwilom we dwoje na tarasie o zachodzie słońca i uprzyjemnia długą biesiadę w przytulnie urządzonej restauracji. Jest nieodzownym elementem serwowanych tu potraw: przystawek, deserów, dań mięsnych i rybnych.

Spotkania przy winie

Wyśmienita kuchnia i wyborne wino łączą się z wysmakowanym designem, nadając spotkaniom przy stole niepowtarzalny charakter. Podszywają romantyzmem kolację we dwoje. Budują gościnną atmosferę podczas przyjęć rodzinnych: wesel, chrzcin, komunii, urodzin. Skłaniają do otwartości i zacieśnienia relacji podczas firmowych integracji. W ich trakcie tylko potwierdzają się słowa francuskiego smakosza win Andre L. Simona: „Wino czyni każdy posiłek uroczystością, każdy stół wspanialszym, każdy dzień bardziej udanym.”

Wyjątkowe miejsce na Pomorzu 

To ono też sprawia, że Winnica Nawrot jest miejscem, które na mapie Pomorza wyróżnia się jako nietypowa atrakcja turystyczna, nietuzinkowy przystanek wakacyjny, wreszcie nieszablonowy punkt rodzinnych uroczystości i imprez firmowych. Nic nie sprzyja bowiem spotkaniom i budowaniu relacji tak jak szlachetne wino, które swoim smakiem, tradycją i aromatem wypełnia każdy zakątek Winnicy Nawrot.

winnica nawrot mechelinki 2winnica nawrot mechelinki 3winnica nawrot mechelinki 4winnica nawrot mechelinki 5winnica nawrot mechelinki 6 1winnica nawrot mechelinki 7winnica nawrot mechelinki 8winnica nawrot mechelinki 9winnica nawrot mechelinki 10winnica nawrot mechelinki 11winnica nawrot mechelinki 12winnica nawrot mechelinkirestauracja winnica nawrot mechelinki 2restauracja winnica nawrot mechelinki 3restauracja winnica nawrot mechelinki 4restauracja winnica nawrot mechelinki 5restauracja winnica nawrot mechelinki 6restauracja winnica nawrot mechelinki 7restauracja winnica nawrot mechelinki 8restauracja winnica nawrot mechelinki 9restauracja winnica nawrot mechelinki 10restauracja winnica nawrot mechelinki 11restauracja winnica nawrot mechelinki 12restauracja winnica nawrot mechelinki 13restauracja winnica nawrot mechelinki 14restauracja winnica nawrot mechelinki 15restauracja winnica nawrot mechelinki 16restauracja winnica nawrot mechelinki 17restauracja winnica nawrot mechelinki 18restauracja winnica nawrot mechelinki 19restauracja winnica nawrot mechelinkipensjonat winnica nawrot mechelinki noclegi 2pensjonat winnica nawrot mechelinki noclegi 3pensjonat winnica nawrot mechelinki noclegi 4pensjonat winnica nawrot mechelinki noclegi 5pensjonat winnica nawrot mechelinki noclegi 6pensjonat winnica nawrot mechelinki noclegi 7pensjonat winnica nawrot mechelinki noclegimuzeum wina winnica nawrot mechelinki 2muzeum wina winnica nawrot mechelinki 3muzeum wina winnica nawrot mechelinki 4muzeum wina winnica nawrot mechelinki 5muzeum wina winnica nawrot mechelinki 6muzeum wina winnica nawrot mechelinki 7muzeum wina winnica nawrot mechelinki 8muzeum wina winnica nawrot mechelinki 9muzeum wina winnica nawrot mechelinki 10muzeum wina winnica nawrot mechelinki 11muzeum wina winnica nawrot mechelinki 12muzeum wina winnica nawrot mechelinki 13muzeum wina winnica nawrot mechelinki 14muzeum wina winnica nawrot mechelinki 15muzeum wina winnica nawrot mechelinki 16muzeum wina winnica nawrot mechelinki