Z Sopotu prosto na Kasprowy Wierch wagon kolejka linowa

0
203
Interaktywny wagonik Kraków
Interaktywny wagonik Kraków

2 i 3 lipca w Sopocie na Placu Zdrojowym stanie interaktywny wagonik Polskich Kolei Linowych wyposażony w gogle wirtualnej rzeczywistości, który zabierze mieszkańców i turystów w podróż na Kasprowy Wierch. Multimedialny wagon podróżuje po polskich miastach w ramach trwających przez cały rok obchodów 80-lecia PKL.

Wagonik będzie można odwiedzać w Sopocie przez 2 dni – w sobotę 2 lipca od godz. 11:00 do 19:00 oraz w niedzielę 3 czerwca od godz. 10:00 do 18:00. Wnętrze oryginalnej, zabytkowej kolejki z lat 60. zostało zaadaptowane na centrum multimedialne i wyposażone w stół z animacjami. Dostępne na miejscu gogle wirtualnej rzeczywistości zabiorą mieszkańców Sopotu w podróż na Kasprowy Wierch i pozwolą podziwiać wyjątkowe tatrzańskie krajobrazy.

wagon kolej linowa sopot

Kolej linowa na Kasprowy Wierch jest symbolem Zakopanego dla ponad połowy Polaków. Z przeprowadzonego przez nas badania wynika, że 80% respondentów chciałoby skorzystać z przejażdżki kolejką linową, gdyby tylko mieli taką możliwość. 75% ankietowanych będąc w Zakopanem, chciałoby wjechać właśnie na Kasprowy Wierch. Teraz z okazji 80-lecia PKL mieszkańcy polskich miast mają szansę poznać uroki tatrzańskiej przyrody i poczuć klimat tego niezwykłego miejsca – mówi Patryk Białokozowicz, członek zarządu PKL.

Przy wagoniku czekać będą konduktorzy ubrani w historyczne stroje, noszone przez obsługę kolei linowej na Kasprowy Wierch tuż po jej powstaniu. Wagonikowi będzie towarzyszyć plenerowa wystawa z archiwalnymi zdjęciami przedstawiającymi niesamowitą historię kolei na Kasprowy Wierch. Dzięki zastosowaniu fotoplastykonu historyczne zdjęcia nabiorą trójwymiarowej głębi.

Wcześniej interaktywny wagonik odwiedził Łódź, Kraków, Poznań i Warszawę, gdzie chętnych do „przejażdżki” na Kasprowy nie brakowało. Uczestnicy podróży podkreślali, że wrażenia były niezwykłe. Z okazji obchodów 80-lecia PKL, organizatorzy wydarzenia przygotowali także liczne atrakcje, skierowane do różnych grup wiekowych, w tym konkursy i quizy z nagrodami, które na bieżąco można śledzić na fanpage Kasprowego Wierchu na Facebooku.

Interaktywny wagon kolej linowa

Historia Polskich Kolei Linowych sięga 15 marca 1936 r. Dokładnie wtedy, po 227 dniach budowy, na Kasprowy Wierch wjechał wagonik pierwszej kolei linowej w Polsce. Koszty przedsięwzięcia przekroczyły 3,5 mln przedwojennych złotych, ale inwestycja zwróciła się już po trzech latach.

Tylko w ciągu pierwszego roku działania na szczyt Kasprowego Wierchu wjechało aż 165 tysięcy osób. Pomysłodawcą kolei był Aleksander Bobkowski – ówczesny dyrektor Polskich Kolei Państwowych, prezes Polskiego Związku Narciarskiego i jednocześnie Minister Komunikacji.

To dzięki jego wizji, ogromnej determinacji i zaangażowaniu powstały sztandarowe turystyczne inwestycje na południu Polski – koleje górskie na Kasprowy Wierch, Gubałówkę i Górę Parkową, a także pociąg Luxtorpeda łączący Kraków i Zakopane.

Interaktywny wagonik Warszawa Sopot

Polskie Koleje Linowe to zakopiańska firma – największy w Polsce operator kolei górskich z 80-letnią tradycją, działający w siedmiu ośrodkach w Tatrach i Beskidach (Kasprowy Wierch, Gubałówka, Jaworzyna Krynicka, Góra Parkowa, Mosorny Groń, Palenica, Góra Żar).

Priorytetem PKL jest rozwój i podnoszenie jakości usług dla narciarzy i turystów. Firma zadeklarowała i planuje przeprowadzenie m.in. wielomilionowych inwestycji na Kasprowym Wierchu i Gubałówce.

PKL są największym prywatnym pracodawcą na Podhalu, zatrudniającym ponad 200 osób. Prowadząc działalność zwracają szczególną uwagę na poszanowanie górskiej przyrody.