Elastyczne sznurówki do butów. Czym są i kiedy warto je nosić?

0
177
Sznurówki sznurowadła elastyczne Hickies 3

Rozwiązujące się sznurowadła mogą zirytować, szczególnie gdy uprawiamy sport, cierpimy na bóle pleców czy przemieszczamy się w szybkim tempie w tłumie ludzi. Teraz jest na to sposób – elastyczne sznurówki silikonowe niewymagające wiązania.

Problem rozwiązujących się sznurowadeł okazał się na tyle doniosły, że postanowili się nad nim pochylić naukowcy z University of California w Berkeley. Dowiedli, że wszystkie sznurowadła, bez względu na to, jak mocno zostałyby zawiązane, prędzej czy później się rozwiążą. Wszystkiemu winne są grawitacja, długotrwałe stąpanie i siły wprawiające sznurówki w ruch. Im bardziej aktywny tryb życia prowadzimy, tym szybciej sznurowadła tracą na wytrzymałości, przecierają się, pękają. Zamiast z nimi walczyć, lepiej postawić na ich wygodną alternatywę. Silikonowe sznurowadła bez wiązania niwelują wszystkie niedogodności związane z używaniem ich tradycyjnych odpowiedników.

Sznurówki sznurowadła silikonowe Hickies 4

Czym są elastyczne sznurowadła?

Elastyczne sznurówki zaciskowe to istna rewolucja wśród technik wiązania butów. Są świetną alternatywą dla tradycyjnych sznurowadeł i z powodzeniem mogą zastąpić powszechnie stosowane rzepy. W czym tkwi ich fenomen? Raz zaciśnięte nie muszą być rozplątywane i ponownie sznurowane. Poza tym idealnie dopasowują się do stopy, zwiększając komfort codziennej aktywności fizycznej.

Podczas treningu

To właśnie osoby uprawiające sport wybierają je najchętniej. One wiedzą bowiem najlepiej, jak dużym utrapieniem są rozwiązujące się sznurówki. Nie tylko irytują, ale mogą również spowodować kontuzję i pogorszyć wynik w zawodach. Dzięki elastycznym sznurowadłom nie trzeba przerywać treningu na zawiązanie butów i obawiać się potknięcia o sznurówki w czasie codziennego joggingu. Te sznurowadła nie stają się bowiem luźne podczas długiego marszu, nie rozwiązują się w trakcie biegu, nie ocierają o kostki, nie wkręcają w pedały roweru. Nawet po długiej aktywności fizycznej trzymają się na stopie równie stabilnie co przed rozpoczęciem treningu.

sznurowadla sportowe dla biegaczy fitness sznurowki silkinowe elastyczne hickiess 4
Sylikonowe sznurowadła gumowe sznurówki

Gdy bolą plecy

Elastyczne sznurowadła ratują również przy ograniczonej ruchomości i sprawności fizycznej. Gdy doskwiera ból pleców, a każda próba schylenia się wzmaga tylko cierpienie, zawiązanie sznurówek zamienia się w ogromny wysiłek. Stosując model bez wiązania, wystarczy wsunąć stopę w buty bez konieczności poprawiania sznurowadeł. Doceniają to także osoby otyłe i starsze, którym schylanie się sprawia trudność.

Na rodzinnym spacerze

Elastyczne sznurówki są także świetnym rozwiązaniem dla całych rodzin lubiących aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Dzięki nim długi spacer, wspólna zabawa w ganianego i szaleństwo na placu zabaw stają się bezpieczniejsze i znacznie bardziej komfortowe. Przy stosowaniu elastycznych sznurowadeł maleje ryzyko upadków. Nie da się ich przydeptać i o nie potknąć. Nie zaklinują się też na zjeżdżalni lub ściance do wspinaczki na placu zabaw. Dla dorosłych dobrym wyborem będą sznurowadła Hickies 2.0, dla dzieci krótsze, bardziej elastyczne i kolorowe sznurówki z serii Hickies Kids.

Sznurówki sznurowadła silikonowe Hickies 2

Gdy chcemy podkreślić styl

Sznurowadła bez wiązania dodają niebanalnego charakteru zarówno stylizacjom sportowym, jak i w wersji casual. Łączą wygodę z subtelną ekstrawagancją. Nadają świeżości klasycznym kreacjom. Różnokolorowe pozwolą się wyróżnić na sali fitness. Jednolite okażą się nietuzinkowym dodatkiem do eleganckich butów – będą współgrały na przykład z chinosami i marynarką. Zaskakującym uzupełnieniem kobiecego stroju będą z kolei sznurowadła Hickies z kryształkami Swarovskiego. Sprawdzą się zarówno podczas wyjścia ze znajomymi, jak i firmowego spotkania na szczycie czy wystawnego bankietu.

Tradycyjne sznurowadła odejdą do lamusa?

Silikonowe sznurowadła bez wiązania są wygodne, wytrzymałe i stylowe. Tam, gdzie tradycyjne sznurówki okazują się niewystarczające, one przynoszą komfort i ułatwienie w codziennym funkcjonowaniu. Czy zdołają wyprzeć swoje poprzedniczki stosowane od ponad dwóch wieków? Czas pokaże. Ich zalety i rosnąca popularność wskazują jednak na to, że są ku temu na dobrej drodze.