Znawca i koneser wina – przekonuje, że tradycja winiarska nie jest Polakom obca i sam próbuje kontynuować jej dzieje. Na klifie, w niedużych Mechelinkach założył własną winnicę z restauracją, pensjonatem, salą weselną i prywatnym Muzeum Wina. To miejsce „z duszą”, którego każdy zakamarek przenika pasja do tego szlachetnego alkoholu.
Wszystko zaczęło się od przypadkowo znalezionej informacji o cysterskich winnicach w Oksywiu. Ponad osiem wieków później wino znów zaczęło zapisywać się na kartach historii tego regionu dzięki prężnej działalności Winnicy Nawrot. We wrześniu odbywa się tu Festiwal Ryby i Wina, a przez cały rok jest otwarte muzeum poświęcone tradycji winiarskiej. W obiekcie można również napić się najlepszego w Polsce wina, urządzić przyjęcie i zatrzymać się na nocleg w jednym z 13 komfortowych pokoi.
Winne inspiracje
Wino stało się inspiracją i wyraźnym motywem przewodnim tego miejsca. Można się o tym przekonać już u wjazdu, gdzie dumnie stoją ogromne kufy na wino, pochodzące z poniemieckiej gorzelni Hch. Raetsch A.G oraz prasa winiarska z XIX w. Im głębiej zanurzyć się w przestrzeni winnicy, tym więcej ujawni się śladów tego szlachetnego trunku. Są w restauracyjnym barze zbudowanym z beczek na wino. Ulokowały się również w wielu miejscach sali ozdobionej butelkami i drewnianymi tabliczkami z nazwami najlepszych winiarni. Sąsiadują z motywami marynistycznymi, które przypominają o wyjątkowym położeniu Winnicy Nawrot na mechelińskim klifie. Szczególne wrażenie robi wśród nich 24 000-litrowe akwarium. Poza tym o rybackiej tradycji Mechelinek przypominają przedstawienia ryb śródlądowych i inne motywy związane z morzem i rybołówstwem.
Nieznana historia wina
Tropy związane z winem, pozostawione w różnych punktach winnicy, to tylko subtelna zapowiedź tego, co czeka w jedynym w Polsce, prywatnym Muzeum Wina. Jego nieduże, klimatyczne wnętrze z cegły imponuje bogatą i wartościową ekspozycją. Za podświetlonymi gablotami znajdują się stare mapy, dawne dokumenty, książki, obrazy, a nawet szyldy reklamowe przedwojennych zielonogórskich zakładów gorzelniczych. Cennym eksponatem jest również XIX-wieczna rzeźba Emila Edmunda Peynota przedstawiającą winiarza i winiarkę z Szampanii. Wszystkie kryją w sobie fascynującą, choć nieznaną historię, którą pomija się w podręcznikach. Nie pisze się w nich choćby o winnicach Paderewskiego w Kalifornii czy winiarni Warrena Winiarskiego SLWC. To z tej ostatniej pochodzi bodaj najważniejszy eksponat muzeum – jedna z 72 certyfikowanych butelek. Ciekawe, różnorodne zbiory sprawiają, że zwiedzanie tego miejsca już od pierwszych chwil zamienia się w fascynującą podróż przez epoki, które wino naznaczyło swoim smakiem i aromatem. Przewodnikiem po nich jest sam właściciel Krzysztof Nawrot – pasjonat wina, współautor publikacji o zielonogórskich winnicach. Wizycie może towarzyszyć również degustacja, która uatrakcyjni pobyt w gronie znajomych, imprezę firmową czy program wycieczki zorganizowanej.
Wino najlepsze w Polsce
Z pewnością nie będzie to czas stracony, bo, parafrazując słowa niemieckiego poety Wolfganga Goethego, życie jest za krótkie tylko na to, żeby pić kiepskie wino. To serwowane w Winnicy Nawrot nie ma sobie równych w całej Polsce i bez kompleksów konkuruje z winami europejskimi. Powstaje ze starannie wyselekcjonowanych szczepów winorośli uprawianych w zielonogórskich winnicach. Swoją wysoką jakością zdobywa uznanie na zagranicznych rynkach.
Wino z Zielonej Góry trafia do ceglanych piwnic Winnicy Nawrot, a stamtąd na stoły, aby zachwycić gości wybornym smakiem. Dodaje uroku romantycznym chwilom we dwoje na tarasie o zachodzie słońca i uprzyjemnia długą biesiadę w przytulnie urządzonej restauracji. Jest nieodzownym elementem serwowanych tu potraw: przystawek, deserów, dań mięsnych i rybnych.
Spotkania przy winie
Wyśmienita kuchnia i wyborne wino łączą się z wysmakowanym designem, nadając spotkaniom przy stole niepowtarzalny charakter. Podszywają romantyzmem kolację we dwoje. Budują gościnną atmosferę podczas przyjęć rodzinnych: wesel, chrzcin, komunii, urodzin. Skłaniają do otwartości i zacieśnienia relacji podczas firmowych integracji. W ich trakcie tylko potwierdzają się słowa francuskiego smakosza win Andre L. Simona: „Wino czyni każdy posiłek uroczystością, każdy stół wspanialszym, każdy dzień bardziej udanym.”
Wyjątkowe miejsce na Pomorzu
To ono też sprawia, że Winnica Nawrot jest miejscem, które na mapie Pomorza wyróżnia się jako nietypowa atrakcja turystyczna, nietuzinkowy przystanek wakacyjny, wreszcie nieszablonowy punkt rodzinnych uroczystości i imprez firmowych. Nic nie sprzyja bowiem spotkaniom i budowaniu relacji tak jak szlachetne wino, które swoim smakiem, tradycją i aromatem wypełnia każdy zakątek Winnicy Nawrot.